Malování interiéru – výběr barev

Psychologie barev

Psychologické působení barev patří v současnosti mezi hlavní kritéria při rekonstrukcích bytů nebo firemních prostor. Začaly se také používat více či méně šarlatánské způsoby určení vhodnosti barevných kombinací na psychiku člověka.
Barevný kruh
Některé rady mají určitě svůj význam, využitím špatné rady si však mnohdy koledujete o další malování v krátké době.

Ne každý dlouhodobě snese pobyt v obývacím pokoji s “uklidňující” zelenou, zvlášť pokud si k ní přidá teplé tóny “povzbuzující” červené. Řídit se tím, jestli jste cholerik nebo jiný typ osobnosti je možné tehdy, bydlíte-li sami. Melancholickou náladu má čas od času v rodině každý, melancholiky rodiče i všechny děti už dost těžko.

Přesto existují určitá doporučení, která můžete využít.

Dívejte se kolem sebe

Každý člověk má jiný pohled na svět, jsou místa, kam se rád vrací. Rozhlédněte se na takových místech kolem sebe, kombinace barev, které uvidíte, by se vám mohly hodit.

Projděte si obchodní domy s nábytkem, koupelnami, interiérová studia. Katalogy a časopisy berte pouze jako doplněk. Pokud si máte možnost půjčit vzorník z tónovacího centra, vezměte si ho s sebou. Kombinace, které se vám líbí si zapište, později je můžete porovnat s nábytkem.

Pokud je to možné porovnávejte barvy proti vzorníku při přirozeném světle. Umělému světlu obvykle chybí některá ze složek a při jiném svícení může být odstín výrazně jiný.

Harmonie barev

Sladění 2-3 hlavních barev v interiéru musí zahrnovat i podlahové krytiny, nábytek a doplňky. Zkuste si interiér nakreslit, nebo požádejte někoho, kdo kreslit umí. Ideální variantou je pak vyfocení a “vybarvení” zdí v grafickém editoru v počítači.

Caparol Arte Lasur

V každém případě si podle vzorníku najděte hlavní barvy vybavení interiéru. K nim pak zvolte doplňkové barvy

  • odstupňováním sytosti – ve vzorníku jsou to odstíny na jednom listu
  • použitím barev stejné jasnosti
  • použitím barev ze stejné oblasti jedné hlavní barvy
  • doplňkovým principem – protilehlé barvy na barevném kruhu

Můžete také využít jednotlivé odstíny z dřevěné struktury nábytku.

Vjemy a optické klamy

Chladnější barvy (zelená, modrá) “ochladí” teplé místnosti orientované na jih a jihozápad. Interiér také opticky rozšíří a osvěží, přitom nepoutají pozornost a nechají vyniknout nábytek a doplňky.

Teplejší barvy (červená, oranžová, žlutá) naopak využijete na severní straně. Teplé barvy interiér opticky zmenšují, ale přitom oživují.

Tmavé, syté odstíny zúží místnost, přidají ji na klidu a reprezentativnějším vzhledu. Pozor ale na stropy, kde může dojít k pocitu “padání stropu”. Využití sytých odstínů tak využijete pouze u vysokých stropů.

Světlé odstíny interiér provzdušní a rozšíří.

Nápaditost a intenzitu zvýší větší kontrast a kombinace teplých a studených barev.

Pokud nemáte zcela rovné rohy, pak vázání sousedních barev můžete oddělit rámečkem v doplňkové barvě (například bílé) zhruba 5-10 cm širokým.

Nenechte se ovlivňovat

Najděte si barevnou kombinaci sami. Jen vy a vaši blízcí znají místa, kde je vám dobře. Využijte barvy těchto míst a přeneste je do interiéru. Návrhy odborníků v interiérových nebo architektonických studiích využijte tehdy, pokud z nich máte dobrý pocit.

ost_01_800

Nenechte se přesvědčit, že bílá není moderní. Bílá barva má v interiérech své tradiční místo, zároveň může být kombinována s libovolným odstínem ostatních barev.

Použijete-li moderní trendy musí odpovídat vašim představám. Taky si neobarvíte hlavu na zeleno a nevezmete si na sebe fialovou košili jen proto, že módní návrháři tvrdí, že je to moderní.

Pomůcky

Pro nalezení vhodných kombinací můžete také využít aplikace, které používají grafici při tvorbě webových stránek. Tady jsou odkazy na dvě z nich:

Aplikace mají mnoho možností, vás bude zajímat hlavně

  • odstupňování sytosti (monochromatické schema)
    mono / monochromatic nebo shades
  • použití barev ze stejné oblasti (analogické barvy)
    analogic / analogous
  • doplňkový princip (komplementární barvy)
    complement / complementary

Vysvětlení některých pojmů najdete například v tomto článku Základ barev.